امروز یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ شما در هستید.
به سایت خوش آمدید.
  • آخرين آهنگ ها
  • آخرين آلبوم ها
  • آخرين سريال ها
  • آخرین فیلم ها
  • آخرین موزیک ویدیو ها

 

فوتبال تلويزيون سينما

 

صرفنظر از زمان‌هاي دور که تعداد اندکي از ورزشکاران مطرح کشورمان جذب سينما شدند تا حتي در بالاترين سطوح ممکن نقش آفريني کنند، سال‌ها بود که همه درهاي تلويزيون و سينما به طور جدي به روي ورزشکاران و بالاخص فوتباليست‌ها بسته بود تا کمتر قرابتي ميان اين دو پديده پرطرفدار ديده شود.

خبر های ورزشی

بقیه در ادامه مطلب

اما از روزي که يکي از کارگردانان تلويزيوني ساخت يک سريال با مضموني کاملا فوتبالي را آغاز کرد، ناچار شد تا بيشتر قهرمانان سريال خود را از بين فوتباليست‌هاي سرشناس انتخاب کند. اتفاقي که براي اولين بار موجب نزديکي بيشتر هم ميان فوتبال و هم سيما گرديد. تا قبل از آن ساليان مرحوم ساموئل خاجيکيان در چند فيلم خود از قهرمانان ورزشي استفاده مي‌کرد و حتي تا اوايل ساليان پس از انقلاب هم در اين کار مصر بود اما ساخت سريالي با نام به سوي افتخار که مضموني کاملا فوتبالي داشت اولين نشانه‌هاي همکاري وسيع ميان فوتبال و هنر بود که به واسطه آن بعدها تعدادي از هنرمندان و در راس آنها داريوش ارجمند خود را در فوتبال صاحب‌نظر و حتي صاحب سبک دانست! ارجمند حتي اگر به عنوان کارشناس هم در برنامه‌هاي فوتبالي حاضر مي‌شد، عملکرد برخي از مربيان را به چالش مي‌کشيد و همين امر باعث شد تا بده بستان‌هاي موجود ميان اين دو پديده بيشتر شود. آن هم با اين توضيح که در بين دو طرف کساني پيدا نشدند که نسبت به حرفه طرف ديگر احاطه کاملي داشته باشند.

****

بعد از اين اتفاقات ناگهان تلويزيون در رويکردي کاملا عجيب، اقدام به جذب مجرياني کرد که سواد مجري‌گري نداشته اما به دليل علاقه و عشقي که به اهالي شاخص فوتبال داشتند. کم‌کم از محبوبيت آنان براي ورود خود به دايره فکري جوانان و نوجوانان استفاده برده و کارشان به جايي رسيد که اين قبيل مجريان با بهره جستن از محبوبيت فوتباليست‌ها و دوستي با آنان توانستند براي خود اسم و رسمي به هم بزنند. گاهي‌اوقات اين مجريان با دعوت از فوتباليست‌هاي سرشناس و محبوب به برنامه خود در صدد کسب محبوبيت براي خود برآمده و چنين شد که در مدت کوتاهي فوتباليست‌هاي خاصي به بهانه‌اي گوناگون در برنامه‌هاي مختلف تلويزيوني ظاهر شده و برخي هم حتي در نقش مجري و کارشناس  براي مسابقه انتخاب مجري هم برگزيده شدند. اين همکاري عجيب و غريب تا آنجا ادامه يافت که ناگهان سروکله دو تن از فوتباليست‌هاي سرشناس در سريال‌هاي تلويزيوني پيدا شد و متعاقب آن به دليل استقبالي که از اين چهره‌ها در سريال‌هاي فوق شد کارگردانان کم‌سوادي هم تمايل پيدا کردند تا در فيلم‌هاي سينمايي خود به اين بازيکنان توجه نشان دهند.

***

اين بده بستان‌ها تا آنجا ادامه پيدا کرد که امروز مي‌بينيم همان دو فوتباليست و البته يک ورزشکار رزمي بدون اين که عقبه‌اي در هنر بازيگري داشته باشد رفته رفته به پرکارترين هنرپيشه‌ها در سريال‌ها و فيلم‌هاي سينمايي تبديل شدند و از آن طرف هم دست‌اندرکاران کم سواد و بعضا بي‌سواد برنامه‌هاي ورزشي تلويزيون هم هر چند وقت يک بار هنرپيشه‌اي را در مقام کارشناس فوتبال به برنامه‌هاي پربيننده دعوت مي‌کردند تا در حالي که روزنامه‌نگاران زيادي مي‌توانند در اين برنامه‌ها حضور پيدا کنند، به دليل همين بده بستان‌ها جا براي هنرپيشه‌‌هاي درجه دوم باز شد تا به دليل برخورداري از سابقه حضور در تيم فوتبال هنرمندان، بتوانند با خيال آسوده مسابقات داخلي و خارجي را کارشناسي کنند.

خلاصه بين فوتبال سينما و تلويزيون مسيرهاي دو طرفه و سه طرفه اما بسيار صاف و هموار ايجاد شده تا برخي از اعضاي هر گروه بتوانند در اين مسير به دلخواه خود رفت و آمد کنند.

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 93 پست

مطالب مشابه

برچسب ها

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

برچسب ها